content_copy
top of page

Dwie szybkie rady, na czym skupić się przy wyborze wyważarki.

Jacek Mosiężny

Zaktualizowano: 24 mar 2021


Jaką wyważarkę do kół wybrać?

Praktycznie każdy profesjonalny pracownik serwisu ogumienia, oraz garażowy hobbysta na początku swojej drogi z wulkanizacją zastanawiał się nad wyborem maszyn, a w szczególności wyważarki do kół.

Przeszukując różnorodne fora internetowe można natknąć się na różne opinie, pisane przez klientów, bądź przez sprzedawców tych urządzeń.

Co zrobić wiec by nie dać się kolokwialnie „nadziać na bubel” i spokojnie przesypiać noce, nie myśląc już o tym czy klient przyjedzie z reklamacją na źle wyważone koło?


Zacznijmy od początku i spróbujmy określić czego oczekujemy od urządzenia.

Dwa najważniejsze, a zarazem najbardziej oczywiste wnioski które się nasuwają to kwestia prostej i szybkiej obsługi wyważarki do kół, i dokładności pomiaru niedowagi koła.

Operator powinien szybko i sprawnie posługiwać się urządzeniami pomiarowymi wyważarki, nie zastanawiając się nad poszczególnymi etapami – samo urządzenie powinno w maksymalny sposób ułatwiać poruszanie się pomiędzy funkcjami wyważarki, jak i minimalizować ilość wprowadzanych ręcznie parametrów.


Wstępnie określiliśmy się już czego oczekujemy od naszej wyważarki. Teraz przejdźmy nieco głębiej i przeanalizujmy jakie funkcję są przydatne i na co zwrócić uwagę przy zakupie.


1. Obsługa urządzenia a wprowadzenie poszczególnych parametrów

Prawidłowo i skrupulatnie wprowadzone parametry koła to połowa sukcesu prawidłowego niwelowania niedowagi koła. Parametry które wyważarka bierze pod uwagę podczas sprawdzania niedowagi na kole, to miedzy innymi :

- Offset ( odległość koła od maszyny )

- Średnica

- Szerokość koła ( mierzona od: rantu do: rantu felgi )


Które parametry są najważniejsze? Odpowiedź jest prosta, wszystkie!

Na niektórych forach internetowych wypowiedzi „pseudo wulkanizatorów” mówią, że parametr szerokości koła nie wpływa na sposób wyważenia koła, co oczywiście jest totalną bzdurą.

Jak wprowadza się poszczególne parametry koła do urządzenia?

Istnieje wiele rodzajów maszyn, o różnych metodach wprowadzania parametrów wyważanego koła. Ja skupię się na najbardziej efektywnych i ekonomicznych - biorąc pod uwagę cenę zakupu wyważarki oraz jej późniejszą eksploatację.

Posłużę się przykładem maszyn Euro Trade serii CB ( CB-800 ; CB-850 ).



Obie maszyny są wyposażone w ramię pomiarowe zintegrowane z maszyną. Przykładając koniec ramienia ( wyposażone w specjalne wytłoczeniem) do rantu felgi maszyna odczyta nam dwa spośród trzech wyżej wymienionych parametrów, OFFSET oraz ŚREDNICĘ.


Tak to wszystko, teraz możemy przejść do wprowadzenia ostatniego parametru. Nadal posługując się przykładem maszyn Euro Trade serii CB, wytłumaczę jak wprowadzić parametr szerokości. Posłuży nam do tego cyrkiel dołączony do zestawu.

Przykładając dwa końce cyrkla do obu stron koła ( mowa tu o rancie felgi ) odczytujemy parametr szerokości.

Ostatnią rzeczą jest wprowadzenie danych do maszyny za pomocą klawiatury.


Zaraz, zaraz….. przecież miało być prosto i szybko prawda ? Tak, ale również ekonomicznie.

Owszem istnieją maszyny wyposażone w wysięgnik montowany przy osłonie koła, który mierzy średnicę bądź sensor wprowadzający parametr szerokości automatycznie. Musimy sobie tylko odpowiedzieć na jedno zasadnicze pytanie. Czy czas zaoszczędzony na wprowadzeniu ręcznym „z cyrkla”, jest wart wysokich cen czujników oraz sensora?




2. Dokładność i niezawodność pomiaru

Jest to druga w kolei a zarazem najistotniejsza rzecz na którą powinniśmy zwracać uwagę podczas wyboru wyważarki. Przy wyborze wyważarki powinniśmy zwrócić uwagę na to czy poszczególny model posiada dokładność pomiarową do jednego grama i możliwość zmiany dokładności np. Do pięciu gram.

Dlaczego zmiana dokładności pomiaru jest równie ważna?

Istnieją przypadki gdzie ciężko wyważyć używaną już wcześniej oponę na feldze. W ten czas możemy zmniejszyć dokładność pomiarową i wykorzystać mniejszą ilość ciężarków co wpłynie bezpośrednio na jakość wyważenia oraz estetykę ( na kole nie będzie znajdowało się dużo ciężarków). Przypominam, że wartości niedowagi 1g-9g nie wpływają negatywnie na sposób użytkowania.


3. Co powinno zawierać się w zestawie wraz z wyważarką.


Ostatnią ale kluczową kwestią jest wyposażenie wyważarki. Warto zwrócić uwagę co zawiera się wraz wyważarką. Według nas oprócz samej wyważarki w zestawie powinno znajdować się :

- Stożki centrujące koło ( minimum trzy standardowe rozmiary o średnicach : 36mm , 38mm , 40mm

- Śruba służąca do montażu koła na urządzeniu ( warto zwrócić uwagę na to by posiadała ona „szybko złącze” które pozwala na szybszy montaż i demontaż koła)

- Młotkoszczypce które posłużą nam do nabijania i ściągania ciężarków

- Cyrkiel do mierzenia szerokości koła ( nawet w maszynach które posiadają automatyczny pomiar szerokości cyrkiel przydaję się do korygowania/sprawdzenia rzeczywistej wielkości )


PORADA: Przy zakupie warto zapytać sprzedawcę czy posiada w sprzedaży ( nawet jeżeli zdecydowalibyśmy zakupić się w późniejszym czasie ), zestawy stożków do wyważania kół samochodów dostawczych/busów , zestawy do wyważania kół motocyklowych.

Reasumując, o co pytać sprzedawcę przy zakupie ?

- W jaki sposób wprowadzane są parametry do maszyny?
NASZA SUGESIA : Najlepiej gdyby maszyna posiadała wysięgnik który wprowadzi parametry ( szerokość i średnicę ) automatycznie.
- Jaka jest dokładność pomiaru ?
NASZA SUGESTIA : Dokładność pomiaru powinna wynosić 1g z możliwością zmiany ustawień.
- Co zawiera się w zestawie?

NASZA SUGESTIA: W zestawie powinny znajdować się: stożki centrujące koło, śruba mocująca koło oraz młotkoszczypce do nabijania ciężarków

- Czy sprzedawca posiada części zamienne do oferowanego urządzenia, i czy posiada swój serwis urządzeń?
NASZA SUGESTIA: Warto wybierać bezpośrednich importerów ponieważ zasób części zamiennych oraz ich dostępność będzie na pewno większa niż u samych „sprzedawców”.
- Czy sprzedawca posiada akcesoria dodatkowe która pozwoli na rozbudowanie maszyny o dodatkowe możliwości?

NASZA SUGESTIA: Należy zwrócić uwagę na to czy istnieje możliwość rozbudowy maszyny np. O adapter wyważania kół motocyklowych.


Comments


©2021 by Dlawarsztatu.com

bottom of page