
Praktycznie każdy rozpoczynający wulkanizator serwisu ogumienia, oraz garażowy hobbysta na początku swojej drogi z wulkanizacją zastanawiał się nad wyborem urządzenia do montażu kół.
W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości w wyborze sprzętu.
Zacznijmy od początku i spróbujmy określić czego oczekujemy od urządzenia.
Odpowiedź zasadniczo jest prosta – czego powinniśmy wymagać od montażownicy?
- Stół obsługujący felgi w rozmiarach od 10 do 24 cali
- Sterowania obrotami stołu ( prawo / lewo )
- Mocnego zbijaka o nacisku 2-2.5T
Czy obawiać się zakupu maszyn wyprodukowanych w Chinach?
Uważamy, że niekoniecznie ta obawa jest słuszna. Negatywne opinie odnośnie montażownic do opon wzięły się stąd, że początkowo firmy które produkowały maszyny w Chinach nie skupiały się na częściach zamiennych do swoich urządzeń.
Części eksploatacyjne były bardzo drogie a czasami wręcz niedostępne na terenie Europy.
W tym momencie z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że zasób części zamiennych do maszyn produkowanych w Chinach jest coraz większy, ale nie oznacza to, że do wszystkich urządzeń znajdziemy komponenty zastępcze w dobrej cenie.
NASZA RADA: Podczas wyboru maszyn warto spytać czy sprzedawca posiada części zamienne do urządzeń które oferuję – można zapytać również o ceny podstawowych części które mogą ulec awarii takie jak :
- Silnik montażownicy
- Kompletne siłowniki stołu montażownicy , zbijaka, ramion
- Rozdzielacze powietrza
- Uszczelniacze
A może zamiast Chińskiej maszyny używana montażownica renomowanej marki ?
Owszem może to być alternatywa dla Chińskich urządzeń, ale również niepozbawiona wad. Trzeba sobie odpowiedzieć na jedno pytanie:
Dlaczego ktoś sprzedaję dane urządzenie ?
Być może sprzedający używaną maszynę sprzedaję ją dlatego ponieważ rezygnuję z wulkanizacji. W takim przypadku warto wybierać maszyny objęte gwarancją producenta i wizualnie jak najmniej zużyte.
NASZA RADA: Osobiście nie polecamy zakupu maszyn używanych z różnych ogłoszeń zamieszczonych w Internecie, często urządzenia są już wyeksploatowane wymagające kapitalnego remontu a co najważniejsze są pozbawione gwarancji.
W starszych modelach może występować podobny problem jak z niektórymi urządzeniami z Chin. Części zamienne mogą być niedostępne i horrendalnie drogie.
Maszyna z ramieniem pomocniczym, czy bez ?
Jeżeli nastawiamy się na wymianę opon o standardowych rozmiarach wystarczy nam podstawowa maszyna bez ramion pomocniczych.
Natomiast jeżeli planujemy wymianę kół nisko profilowych warto zastanowić się nad wyborem montażownicy z dodatkowym ramieniem wspomagającym.
NASZA RADA: Zdajemy sobie sprawę z tego, że ciężko przewidzieć czy ramię pomocnicze będzie nam potrzebne czy też nie. Doskonale wiem też, że na początku działalności każda wydana złotówka się liczy. Jaki kompromis wybrać ? Jeżeli nie chcesz kupić montażownicy z ramieniem wybieraj takie , które posiadają możliwość późniejszej rozbudowy.
Montażownica z dwoma biegami czy jednym ?
I tu pojawia się problem. Ilu ludzi tyle opinii.
Naszym zdaniem bieg szybki i wolny do dobre rozwiązanie do wymiany kół.
Wymieniając opony na kołach stalowych możemy zwiększyć prędkość obrotową stołu podczas montażu bądź demontażu.
Felgi stalowe nie potrzebują takiej uwagi i precyzji jak felgi aluminiowe, na które trzeba uważać by nie zostały porysowane – przy felgach aluminiowych warto stosować bieg wolny.
Reasumując, o co pytać sprzedawcę przy zakupie ?
- Jakie wielkości koła obsługuję montażownica ?
NASZA SUGESIA : Stół powinien obsługiwać felgi od 10 do 24 cali
- Czy montażownica posiada obroty stołu prawo / lewo ?
NASZA SUGESTIA : Jest to bardzo ważna funkcja która ułatwia nam zakładanie i ściąganie opony
- Jaka jest siła nacisku zbijaka?
NASZA SUGESTIA: Siła nacisku zbijaka powinna oscylować od 2000KG do 2500KG.
- Gdzie urządzenie zostało wyprodukowane i czy sprzedawca posiada części zamienne?
NASZA SUGESTIA: Należy wybierać tych producentów którzy znają się na sprzedawanych maszynach i posiadają do nich części zamienne. Nie należy bać się maszyn wyprodukowanych w Chinach.
- Czy istnieje możliwość rozbudowy maszyny w późniejszym czasie o ramie pomocnicze?
NASZA SUGESTIA: Warto rozważyć zakup maszyny z możliwością późniejszej rozbudowy. To, że teraz nie obsługujemy kół nisko profilowych, bądź nie potrzebujemy ich do obsługi ogumienia nie oznacza, że w przyszłości również nie będzie nam potrzebny.
Comments