content_copy
top of page

Sposoby wyważania kół na felgach aluminiowych

Jacek Mosiężny

Sposoby wyważania kół - felgi aluminiowe

Wyważanie kół samochodowych na felgach aluminiowych nie różni się znacząco od wyważania na felgach stalowych.


W tym artykule skupimy się na wyważaniu kół na felgach aluminiowych , wykorzystując maszyny Euro Trade serii CB ( CB-800 , CB-850) oraz tryb do kół aluminiowych. Będziemy stosować ciężarki klejone po obu stronach.


Od czego zaczynamy ?

1. Przygotowanie koła

Najpierw należy odpowiednio przygotować felgę. Musimy usunąć z niej wszystkie dotychczasowe ciężarki oraz sprawdzić czy w bieżniku opony nie znajdują się kamienie które mogę bezpośrednio wpłynąć na błędny pomiar niedowagi. Oczywiście możemy pominąć usuwanie ciężarków jeżeli zostało to zrobione wcześniej – np. Przed zakładaniem opony na felgę, bądź gdy felga i opona są nowe.


2. Osadzenie koła na urządzeniu.

Sprawdzamy średnicę naszego otworu w feldze by dopasować stożek centrujący który będzie przytrzymywał nasze koło podczas wyważania.

Następnym krokiem jest bezpośrednie nałożenie koła na wał wyważarki.


Jak to zrobić ?


Są dwa sposoby:

- Pierwszy to założenie sprężyny osadzającej w taki sposób by szersza część weszła w środek piasty wyważarki ( sprężyna zawiera się w zestawie wraz z wyważarkami Euro Trade Seri CB ). Następnie zakładamy stożek centrujący, (szerszą stroną do sprężyny) a później zakładamy koło. Stożek centrujący musi idealnie przylegać do otworu w feldze. Ostatnim krokiem jest założenie śruby szybkomocującej na wałek.

UWAGA: W takim przypadku musimy wykorzystać dystans wykonany z tworzywa który zakładany jest na śrubę w celu lepszego dociśnięcia koła do piasty.


- Drugim sposobem jest wykorzystanie samego stożka centrującego bez sprężyny oraz zrezygnowanie z dystansu do śruby szybkomocujące. Procedura zakładania koła jest zbliżona do tej podanej powyżej z małymi wyjątkami. Najpierw zakładamy koło na wałek a później wkładamy stożek centrujący w otwór felgi. Na samym końcu zakładamy śrubę szybkomocująca dociskając koło do piasty urządzenia.


Jeżeli nasze koło zostało stabilnie umieszczone na wale wyważarki możemy przejść do wyważania koła.


Jak się za to zabrać ?


1. Wybranie odpowiedniego trybu dla naszego koła.

Założyliśmy, że wyważane przez nas koło to „alus”, w takim razie będziemy naklejać ciężarki po obu wewnętrznych stronach felgi.

Wybieramy tryb dynamiczny dla kół aluminiowych - na ekranie monitora diody powinny sygnalizować ciężarki naklejane wewnątrz felgi ( przedstawione na zdjęciu poniżej ).


2. Wprowadzenie parametrów koła

Wprowadzenie parametrów koła odbywa się za pomocą wysięgnika który poda maszynie odległość koła od maszyny oraz średnice. Wyciągamy ramię pomiarowe i płynnym ruchem przykładamy do rantu felgi i przytrzymujemy. Maszyna automatycznie wprowadzi nam parametry. Naszym zadaniem jest kontrolowanie czy parametry zostały wprowadzone poprawnie ( zwrócenie uwagi na to czy średnica koła podana przez maszynę jest zgodna z kołem które fizycznie zostało zamontowane ). Wyważarka do kół samoistnie przejdzie w tryb podawania szerokości. Tą operację musimy wprowadzić ręcznie.


Bierzemy cyrkiel dołączony do zestawu i przykładamy z obu stron felgi odczytując przy tym jej szerokość. Sprawdzoną wartość podajemy do urządzenia za pomocą przycisków ( strzałka w górę , bądź w dół ).


Po prawidłowym wprowadzeniu parametrów koła, możemy zamknąć osłonę urządzenia. Wyważarka sama rozpocznie proces sprawdzania niedowagi. Po zakończonym procesie koło zostanie automatycznie wyhamowane a wartości niedowagi przedstawione będą na wyświetlaczu.


W jaki sposób zniwelować zmierzoną przez wyważarkę do kół niedowagę ?


1. Po zakończonym pomiarze podnosimy osłonę koła okręcając koło w celu znalezienia odpowiedniego punku dla danej wartości niedowagi.

Gdy maszyna zasygnalizuję nam, że znajduję się w dobrej pozycji ( zaświecenie się wszystkich diod, oraz sygnał dźwiękowy ), możemy przystąpić do naklejania ciężarków. W tym celu należy przytrzymać koło hamulcem nożnym w pozycji odpowiedniej dla danej strony koła i na „godzinie 12” nakleić odpowiedni ciężarek.

RADA: Przed założeniem ciężarka warto raz kolejny wyczyścić miejsce klejenia. Będziemy mieć większą pewność, że ciężarki nie odpadną.

Analogicznie wykonujemy powyższą czynność dla drugiej strony koła.


2. Po przyklejeniu odpowiedniej ilości ciężarów zamykamy osłonę koła i sprawdzamy czy koło zostało wyważone.

Jeżeli koło zostało wyważone prawidłowo maszyny powinna wskazywać po obu stronach wartość „0”.

Jeżeli za pierwszym razem wartości nie będą wskazywały na to, że koło zostało wyważone prawidłowo, ponawiamy czynność do uzyskania wartości „0”.

PORADADA: W momencie gdy posiadamy używaną wcześniej felgę oraz oponę istnieje prawdopodobieństwo, że koło może zostać wyważone błędnie powyższą metodą. Należy wówczas naklejać ciężarki po kolei. Po sprawdzeniu niedowagi, pierw przyklejamy ciężarki o danej wartości z lewej strony i zamykamy osłonę, a później robimy to samo analogicznie ze strony drugiej. Proces ten powtarzamy do momentu gdy na wyświetlaczu pojawi się wartość „0” z obu stron.






Commentaires


©2021 by Dlawarsztatu.com

bottom of page