content_copy
top of page

Tryby wyważarek kół

Jacek Mosiężny


Tryby wyważarek do kół oraz ich zastosowanie

Postaramy przedstawić tryby wyważarek oraz praktyczne sposoby wyważania kół.

Nasz poradnik będzie opierał się na wyważarkach Euro Trade serii CB ( CB-800 oraz CB-850)


1. Tryby pracy wyważarek:

- Wyważanie statyczne

Wyważenie koła w tym trybie polega na wprowadzenie koła wraz z oponą na urządzeniu. Maszyna podczas pomiaru sprawdzając niedowagę w bardzo prosty sposób – cięższa strona opada niżej niż lżejsza. Po stwierdzeniu wartości niedowagi umieszcza się jeden ciężarek po przeciwnej stronie z przesunięciem o 180 stopni – w rezultacie wulkanizator obraca kołem do momentu gdy maszyna zasygnalizuję, że na danej stronie koła należy umieścić ciężarek o podanej gramaturze. Ten tryb stosowany jest w momencie gdy mamy pewność, że niedowaga na kole nie jest duża np. gdy posiadamy nową felgę oraz nową oponę.


- Wyważanie dynamiczne

Wyważanie koła w trybie dynamicznym jest bardziej skomplikowane z punktu widzenia wyważarki. Urządzenie podczas wyważania mierzy zachowanie opony we wszystkich trzech osiach. Wulkanizator po założeniu koła i wprowadzeniu parametrów uruchamia proces wyważania w którym koło obracane jest z większą prędkością (15 – 30 km/h ). Podczas obracania się koła, wyważarka wyposażona w odpowiednie czujniki drgań rejestruję każdą niedoskonałość opony. Po zakończeniu wyważania maszyna określa wagę ciężarków na poszczególnych stronach koła. Ciężarki dodaję się po wewnętrznej jak i po zewnętrznej stronie felgi.


2. Dodatkowe funkcję :

- Felgi stalowe

Często maszyny są wyposażone w funkcję wyważania kół stalowych. Maszyna na wyświetlaczu pokazuję nam w których miejscach mamy umieścić ciężarek. W przypadku felg stalowych, na wyświetlaczu zobaczymy, że świecące się diody informują nas o tym by ciężarki zostały nabite na rantach felgi z obu stron.


- Felgi aluminiowe ( ciężarki klejone )

Wyważarka wyposażoną w tą funkcję zasygnalizuję nam i określi sposób naklejania ciężarków. Na wyświetlaczu zobaczymy, że świecące się diody będą nas informowały o tym by nakleić ciężarek wewnątrz felgi z obu stron.


- Felgi aluminiowe ( ciężarki klejone oraz nabijane )

Ta funkcja pozwoli nam na wyważenie koła z zastosowaniem ciężarków klejonych jak i nabijanych jednocześnie. Na wyświetlaczu urządzenia zobaczymy świecące się diody które będą informować o tym żeby jeden ciężarek został nabity na rancie felgi aluminiowej a drugi naklejony wewnątrz felgi po stronie przeciwnej.


- Felgi aluminiowe ( ciężarki nabijane)

Funkcja określa nam możliwość wyważenia koła za pomocą ciężarków nabijanych bez użycia ciężarków naklejanych wewnątrz felgi. Jest to opcja stosowana najrzadziej z wyżej wymienionych która wynika z estetyki – nabijane ciężarki na felgach aluminiowych nie wyglądają dobrze.


- Funkcja wyważania felg motocyklowych

Wyważarki są wyposażone w funkcje wyważania kół motocyklowych. Do tego procesu potrzebujemy specjalny adapter który pozwoli umieścić nam koło motocyklowe.


- Funkcja ukrywania ciężarków za ramionami felgi

Wyżej wymieniona funkcja pozwala nam na ukrycie ciężarków za ramionami felgi. Maszyna rozkłada duże ciężarki na większą ilość co w efekcie przekłada się na zastosowanie większej ilości ciężarków które będą ukryte za ramionami felgi a co za tym idzie nie będą tak rzucać się w oczy.


Alu S – optymalizacja niedowagi

Ta funkcja wskazuje bezpośrednio wartość bicia promieniowego i osiowego w kołach aluminiowych. Ciężarki umieszczane są w określonych punktach wskazanych przez maszynę na wyświetlaczu ( wewnątrz felgi – klejone , bądź zewnątrz – nabijane ).


Comments


©2021 by Dlawarsztatu.com

bottom of page